Hap İle Düşük Nasıl Yapılır?

Hap İle Düşük Nasıl Yapılır?

Çoğu kadın için isteyerek de olsa hamileliği sonlandırmak zor bir karardır ve hamileliği sonlandırma süreci de oldukça zordur. Hamileliğin sonlandırılmasına kesin olarak karar verilmişse ve kürtajın yasak olduğu veya kürtajın yasal olarak yaptırılma süresi dolmuşsa, başvurulabilecek tek yöntem ilaçlar ile düşük yapmaktır. Düşük yapılmasına neden olan ilaçlar, rahim kasılmalarına yol açmaktadır bu da düşük yapılmasına sebebiyet vermektedir.

Yaygın Kullanılan Bir Yöntem midir?

Gebeliğin düşük ile sonlanmasına neden olan Cytotec ilacı, yaklaşık olarak Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere 50 ülkede yasal olarak kullanılmaktadır. İlacın ülkemizde bir süre önce yasaklanmıştır, fakat yasaklanma sebeplerinden biri kullanımının çok fazla olmasıydı. Aynı zamanda yeni başlayan gebeliklerde kürtaj olmak yerine ilaç ile düşük yapmayı tercih eden birçok kadın ve ilacı destekleyen birçok uzman bulunmaktadır.

Hap İle Düşük Nasıl Gerçekleştirilmekte?

İlaç 24 saat aralıklar ile dört kez olmak üzere kullanılmalıdır. Fakat kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışılmalı, oluşabilecek olumsuz durumlara karşın bir uzmanın numarası temiz edilmelidir. İlacı kullanırken yutarak değil, ağızda erimesini sağlayarak kullanmak gerekmektedir. Genel olarak iki saat içerisinde kramplar ve kanamalar başlamaktadır. İlacın kullanımından sonra kanama görülmesi normaldir. Fakat iki hafta içerisinde kanamanın durmuş olması, hamileliğin sonlanmış olması ve halsizlik gibi belirtilerin olmaması gerekmektedir. Bu gibi durumlar yaşanıyorsa mutlaka destek alınmalıdır.

İlacı Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Düşük ilacı, on iki haftayı aşmış olan gebeliklerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Yurt dışından temin edilebilen ilacı kullanmadan önce, hamile olunduğuna emin olunmalıdır. Bu yüzden mutlaka kesin sonuç veren bir gebelik testi uygulanmış olmalı, mümkünse ultrasona da girilmiş olmalıdır. Ayrıca ilacı hamileliğini kesin olarak sonlandırmaya karar vermiş olan kişiler kullanmalıdır. Düşük hapı kullanan kişilerin, ciddi bir sağlık probleminin olmaması gerekmektedir. Eğer böyle bir durum varsa mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanılmalıdır.

Aynı zamanda düşük esnasında tek başına olmamak, hastaneye ulaşımın kolay olduğu bir yerde bulunmak, ilacın doğru bir şekilde kullanıldığından emin olmak önemlidir. Düşük ilacının kullanımından ardından düşük yapılama ihtimalinin de olduğu bilinmeli, sonuç alınamaması durumunda ilacı doktora başvurmadan kullanmamak gereklidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*